Østergård og Risagergård
Erik og Ole Christiansen
Ulvkærvej 80, Skibsby, 9800 Hjørring
og Skibsbyvej 129, Skibsby, 9800 Hjørring
Produktion: Malkekvæg og kødkvæg
Velkommen søndag den 18. september 2011 klokken 10 - 16
Vi hedder Ole og Erik Christiansen, vi er brødre og driver i fællesskab Risagergård og Østergård. Østergård er vores fødegård, som Erik overtog efter vores far i 1989. Ole købte Risagergård i 1980, og i 1989 oprettede vi et I/S for at drive produktionerne i fællesskab. Ole, der har det overordnede ansvar for kødkvæget, bor på Risagergård med sin kone Lone. De har fire voksne børn, hvoraf den næstyngste, Johan, er ansat i vores I/S. Erik, der er hovedansvarlig for malkekvægsbesætningen, bor på Østergård med sin kone Helen og deres tre børn, Emil, Line og Mads.
Risagergård
Kødkvægsbesætningen på Risagergård blev etableret i 1989 og er i dag en af de største Limousinebesætninger i Danmark. Besætningen består af 100 moderdyr med opdræt. Kødet sælges som under mærket Friland Limousine gennem Danish Crown. I samarbejde med Dyrenes Beskyttelse har Danish Crown opsat en række regler for dyrenes forhold og pasning som forudsætning for, at kødet kan sælges under mærket Friland Limousine. Det er blandt andet afgørende, at dyrene har gode pladsforhold, får et alsidigt foder, at de går på græs om sommeren og i dybstrøelse i stalden om vinteren. Besætningen på Risagergård kommer på græs omkring 1. maj og tages ind omkring september-oktober, afhængig af vejret.
Vi har tre tyre i vores besætning på henholdsvis 1200, 800 og 600 kilo.
På Risagergård vil I også kunne opleve Oles syv Frederiksborgerheste.
Østergård
Da vi overtog Østergård var der 75 malkekøer i stalden. I dag består besætningen af 110 sortbrogede malkekøer. De går i løsdrift, når de ikke er på engen, og malkes i staldens to malkerobotter, som vi fik i 2002. Køerne går selv ind i malkerobotten, når de har behov for at blive malket.
Når vi udbringer gylle, nedsættes ammoniakfordampningen ved hjælp af et påmonteret forsuringsanlæg på gyllevognen.
Markdriften
Vi er fælles om markdriften på omkring 250 hektarer. Her dyrker vi kvægets foder i form af græs, majs, byg, hvede og sukkerroer. Derudover dyrker vi ærter og kartofler til kartoffelmel. I øjeblikket laver vi forsøg med dyrkning af lupiner for at udnytte lupinernes frø som proteinkilde til køerne. Det er tænkt som alternativ til sojaskrå, der importeres fra udlandet.
Aktiviteter på dagen
Risagergård
• Gå en tur i staldene og kom tæt på Risagergårds kødkvægsbesætning
• Se den store Limousinetyr, Kærgård Absalon
• Se de store kalve
• Få en smagsprøve på lækkert Limousinekød
• Se de store landbrugsmaskiner, og prøv at sidde i en traktor
• Lav aktiviteter med landboungdom
• Mød hundene Molly og Baloo
• Deltag i familiequizzen og vind en præmie
• Tag madpakken med og nyd den i det grønne
Østergård
• Gå tur i malkestalden og se køerne blive malket i malkerobotten
• Klap en af de små kalve
• Nyd en smagsprøve på mælkeprodukter fra Arla og kød fra Danish Crown
• Nyd en smagsprøve på vin
• Oplev halmlegepladsen
• Mød hundene Eila og Sally
• Deltag i familiequizzen og vind en præmie fra Arla
• Lav pandekager over bål med 4H
• Tag madpakken med og nyd den i det grønne
• Mulighed for at købe varm suppe fra Arla
• Legelandskab med landbrugslegetøj til de mindste
Åbent Landbrug arrangeres som et samarbejde mellem:



